Разгледани продукти
Автор: Емилия ДрумеваГодина на издаване: 2018Брой страници: 808Корици: меки Продуктът не е наличен!
Конституционно право - пето преработено и допълнено издание
Автор: Емилия Друмева
Година на издаване: 2018
Брой страници: 808
Корици: меки
Продуктът не е наличен!
Получател :
* Задължителни полета
или Отказ
С покупката на този продукт, можете да съберете до 4 точки за лоялност. Общо за количката Ви 4 точки това може да бъде конвертирано във ваучер за 0,80 лв..
9789542825265
Автор: Емилия Друмева
Година на издаване: 2018
Брой страници: 808
Корици: меки
Продуктът не е наличен!
Availability date:
През изминалите оттогава години българският конституционализъм преживя развитие, изпълнено с напрежение, но и с постигани удачни решения. След широка обществена дискусия бе приет и действа нов Изборен кодекс (2014 г.), втори поред в рамките на 3 години, което само за себе си трудно се съвместява с нормотворческата традиция. Но този Изборен кодекс се прилага, вече има изменения и по него са произведени избори за Европейски парламент (2014 г.), предсрочни избори за Народно събрание (2014 г. и 2017 г.), местни избори (2015 г.) и президентски избори (2016 г.), т.е. Изборният кодекс е работещ инструмент, създаден в отговор на справедливата потребност от подобряване на нормативната рамка на изборите и произвеждането им в съответствие с международните стандарти. В същото време дебатът за правилата, по които ние гражданите изразяваме политическата си воля, продължава да вълнува експертите и широката общественост. Конструктивността на този дебат зависи от познаването на характеристиките на различните изборни системи, на техните предимства и недостатъци – все въпроси, които присъстват в книгата „Конституционно право“ още от нейното първо издание и имат развитие в настоящото пето издание.
Произведоха се и два национални референдума, което е свидетелство за силна изява на демократичния принцип. Законовата уредба претърпя промени, целящи да улеснят инициативите и резултатно участие на гражданите в пряката демокрация.
Конституцията се сдоби с още една „поправка“ (2015 г.), V-та поред, движена от стремежа за по-ефективна съдебна власт: промени се структурата и функционирането на Висшия съдебен съвет – след ревизията той работи в три формата: съдийска колегия, прокурорска колегия и пленум, със съответните правомощия. С V-тата поправка редом с омбудсмана се добави още един субект – Висшият адвокатски съвет, който да брани гражданите пред Конституционния съд при нетърпимо посегателство от страна на законодателя върху основни права и свободи.
Конституционният съд като пазител на върховенството на Конституцията произнесе през изминалите три години интересни решения, покриващи различни сектори на конституционното пространство. В настоящето V-то издание се продължава посочването на водещата съдебна практика след всеки раздел от изложението. Надявам се, че V-тото издание ще е полезно в динамиката на реалния конституционализъм. В рамките на предстоящето през 2018 г. Председателство на Съвета на Европейския съюз, което България поема, ще има импулси и насърчение за търсене и постигане на верни отговори и решения за Европа, за държавата ни и за всеки един от нас.
Няма клиентски мнения до този момент